W trosce o zdrowie i dobre samopoczucie coraz więcej osób zaczyna zwracać uwagę nie tylko na jakość składników, ale także na sposób ich przygotowywania. Smażenie jest jedną z popularniejszych metod kulinarnej obróbki, jednak nie zawsze wiąże się z korzyściami dla zdrowia. Jak więc smażyć, żeby było zdrowo? Kluczową rolę odgrywają zarówno wybór tłuszczu, jak i rodzaj używanych naczyń.

Odpowiedni tłuszcz: mniej, ale lepszy

Nie ma wątpliwości, że tłuszcz jest nieodłącznym elementem procesu smażenia. Jednak aby zminimalizować jego negatywny wpływ na zdrowie, warto wybierać tłuszcze roślinne o wysokim punkcie dymienia, takie jak olej rzepakowy, oliwa z oliwek czy olej kokosowy. Dzięki temu unikniemy tworzenia szkodliwych substancji podczas podgrzewania, a potrawy będą równie smaczne, a nawet zdrowsze. Również warto pamiętać, że nie wszystkie tłuszcze roślinne są równie stabilne podczas smażenia. Tłuszcze nasycone, takie jak olej kokosowy czy masło klarowane, są bardziej odporne na wysokie temperatury i lepiej nadają się do smażenia niż tłuszcze wielonienasycone, np. olej słonecznikowy. Dlatego warto wybierać tłuszcze, które zachowują swoje właściwości nawet podczas podgrzewania. Należy także przyjrzeć się naczyniom do zdrowego smażenia. Patelnie emaliowane, a może teflonowe? Co wybrać?

Wybór naczyń do zdrowego smażenia

Na czym smażyć, żeby było zdrowo? Nie tylko tłuszcz ma znaczenie. Naczynia emaliowane, dzięki swojej powłoce, pozwalają na smażenie z minimalną ilością tłuszczu, co korzystnie wpływa na nasze zdrowie. Dodatkowo emaliowane naczynia są łatwe w czyszczeniu i nie uwalniają szkodliwych substancji pod wpływem wysokich temperatur. To z kolei sprawia, że są one idealnym wyborem dla wszystkich dbających o zdrowy tryb życia. Ich konstrukcja umożliwia równomierne rozprowadzanie ciepła, co zapobiega przypalaniu potraw i pozwala na uzyskanie równomiernie zrumienionej powierzchni. Dodatkowo emalia jest materiałem nietoksycznym i bezpiecznym dla zdrowia, co sprawia, że możemy smażyć w nich z pełnym bezpieczeństwem. Zdrowo smażyć można również na patelniach z powłoką nieprzywierającą, ceramicznych oraz ze stali nierdzewnej. Te naczynia minimalizują potrzebę dodawania tłuszczu podczas smażenia, co sprzyja zdrowemu odżywianiu. Ważne jest korzystanie z wysokiej jakości naczyń, które zapewniają równomierne rozprowadzanie ciepła.