Kuchenki indukcyjne w ostatnich latach stają się normą w bardzo wielu kuchniach, zarówno w Polsce, jak i na świecie. Nawet jeśli aktualnie posiadasz kuchenkę na gaz, to warto kupić garnki indukcyjne, dzięki czemu w razie remontu kuchni unikniesz problemów. Jakich problemów? Zasada jest prosta, każdy garnek na indukcję sprawdza się na kuchence gazowej, ale niestety nie wszystkie garnki nadają się na indukcję.

Jakie garnki sprawdzą się na indukcji?

Jak mieć pewność, że garnki, które chcemy zakupić sprawdzą się także na kuchence indukcyjnej? Oczywiście, każdy taki garnek powinien mieć odpowiednie oznaczenie. Możemy jednak także przyjąć, że każdy porządny garnek emaliowany sprawdzi się na wszystkich rodzajach kuchenki, w tym na indukcji.

Skąd takie śmiałe założenie?

Garnki emaliowane to naczynia stalowe, pokryte powłoką emaliowaną. Stal przyciąga magnes, a więc każdy garnek emaliowany powinien współgrać z indukcją. Podkreśliłam jednak porządny garnek nie bez powodu. Aby garnek działał na indukcji powinien mieć idealnie proste dno i w przypadku szanujących się marek tak właśnie jest. Uważajcie jednak na wątpliwej jakości najtańsze garnki emaliowane w dyskontach – te mogą nas zawieść.

Ciekawostka: My użytkujemy na kuchence indukcyjnej nie tylko garnki, ale też kubki emaliowane, które doskonale sprawdzają się, do odgrzania posiłku lub wyklarowania masła. Ale możliwość używania małych średnic naczyń na indukcji zależna jest niestety wyłącznie od typu indukcji.

Jak używać garnków emaliowanych na indukcji?

Nie przeraźcie się poniższymi punktami, wbrew pozorom używanie indukcji jest dość proste i intuicyjne. Zapoznaj się z radami, które dla Ciebie przygotowałam, a pokochasz naczynia emaliowane i zaprzyjaźnisz się ze swoją kuchnią indukcyjną. 🙂

  • Zapoznaj się najpierw z instrukcją użytkowania kuchenki.

W każdej instrukcji użytkowania kuchenki powinniście znaleźć cały osobny rozdział poświęcony garnkom emaliowanym. Często w takich instrukcjach naczynia emaliowane nazywane są garnkami wielu warstw.

  • Dopasuj garnek do wymiarów pola grzewczego.

Pamiętaj, że indukcja działa tylko na zasadzie pionowej, płyta więc będzie gorąca jedynie w miejscu pola grzewczego. Cała reszta płyty pozostanie chłodna. Ze względu na to garnek nie powinien być większy od pola na indukcji, ponieważ będziemy ogrzewać wyłącznie jego środkową część. Naczynie stawiaj zawsze na środku płyty grzewczej. W przypadku łączonych, owalnych pól grzewczych pamiętaj o dopasowaniu owalnego lub prostokątnego naczynia. Na owalnych polach nie można używać okrągłych garnków stawiając ich na środku – spowoduje to niewłaściwe rozkładanie ciepła z ryzykiem przypalenia naczynia i żywności.

  • Nie stosuj mocy indukcji większej niż średnia.

Garnki emaliowane wykonane są ze stali, która nagrzewa się niezwykle szybko, a przegrzanie naczynia emaliowanego może doprowadzić do poważnych uszkodzeń garnka. Przyzwyczaj się do tego, aby stosować wyłącznie połowę mocy kuchenki. W przypadku gotowania dużej ilości wody można używać większej mocy.

  • Nie narażaj garnka emaliowanego na szok termiczny.

Powłoka emaliowana nie lubi nagłej zmiany temperatury, najlepiej więc żebyś najpierw ustawiał indukcją na małą moc i powoli ją zwiększaj.

  • Nie nagrzewaj pustego naczynia.

To bardzo ważny punkt. Jak pisałam wyżej, garnki emaliowane nagrzewają się bardzo szybko, a grzanie pustego naczynia może doprowadzić do przegrzania i uszkodzenia naczynia.

  • Zadbaj o to, aby płyta indukcyjna była sucha i czysta.

To znowu kolejny ważny punkt gwarantujący bezpieczeństwo. Brudne garnki od spodu lub brudna czy mokra płyta stanowią ryzyko kumulacji całej mocy kuchenki w danym miejscu. W takiej sytuacji może dojść do uszkodzenia garnka i – co gorsza – całej płyty. Z tych samych powodów, nie należy kłaść na płycie mokrego i zimnego naczynia.

  • Uważaj na uszkodzenia mechaniczne.

Dla dobra zarówno garnka, jak i płyty, nie przesuwaj naczyń emaliowanych po indukcji. Zamiast tego unoś je i przestawiaj.

  • Uważaj na gęste potrawy.

Przygotowując gęste dania, pamiętaj, aby często kontrolować proces gotowania i mieszać w garnku. Gęste potrawy często przywierają, a w przypadku indukcji ryzykujemy nie tylko garnkiem, ale też całą płytą. To samo ryzyko niesie za sobą gotowanie np. całej główki kapusty. Kapusta jest ciężka i przyklei się do dna, powodując przypalenie i uszkodzenie garnka. Znam takie przypadki!

Jeśli masz jakieś pytania lub chcesz podzielić się swoimi doświadczeniami z użytkowania garnków emaliowanych na indukcji – zostaw komentarz!