Często znajomi pytają mnie, jak ja mogę smażyć na tej patelni emaliowanej. No bo przecież oni jak kiedyś takie patelnie mieli, to wszystko przywierało, przypalało się i nie mogli nic na to poradzić.
No i tu wchodzą dwie kwestie.
Po pierwsze patelnie emaliowane dzisiaj, a w czasach naszych rodziców i dziadków, to zupełnie różne produkty. Dzisiejsze patelnie emaliowane wysokiej jakości są znacznie porządniejszymi naczyniami, na których smażenie nie jest aż tak trudne. Powiem więcej, znając pewne zasady, smażenie na patelni emaliowanej może stać się proste i przyjemne, a w dodatku zdrowe!
Po drugie jak wspominałam, smażenie na patelni emaliowanej jest możliwe, pod warunkiem, że stosujemy się do kilku ważnych zasad.
Emalia nie jest powłoką nieprzywierającą.
Patelnie z powłokami nieprzywierającymi – ceramiczne, granitowe, teflonowe przyzwyczaiły nas do pewnego rodzaju wygód, których emalia nam nie daje. Decydując się na patelnie emaliowane, stawiamy na zdrowie i bezpieczeństwo, a rezygnujemy z komfortu smażenia, jaki daje nieprzywierająca powłoka.
Dlaczego jedzenie przypala się na patelni emaliowanej?
Nigdy przypalenia nie pojawiają się na patelni emaliowanej bez przyczyny. Często ich przyczyną jest zbyt rzadkie mieszanie dania w naczyniu. Problem może też leżeć w zbyt mocnym rozgrzaniu patelni przed wrzuceniem potrawy. Kiedy na przegrzaną patelnie rzucimy mięso, zacznie się ono przypalać. Patelnia emaliowana posiada stalowy korpus, który w niezwykle szybkim tempie przewodzi ciepło.
No i co najważniejsze!
Regularnie popełnianym błędem przez osoby niedoświadczone, jest próba ograniczania tłuszczu na patelni emaliowanej.
Poniżej znajdziesz kilka zasad smażenia na patelni emaliowanej, które przygotowałyśmy wspólnie, na postawie naszych doświadczeń.
Tłuszcz jest konieczny
Patelnie emaliowane to nie są naczynia do ograniczania tłuszczu w potrawach. Nie musisz topić potrawy w oleju, ale nie możesz dopuścić do sytuacji, kiedy patelnia jest całkowicie wysuszona. Jeśli na patelni nie będzie tłuszczu, potrawa natychmiast przywrze i zacznie się przypalać. W efekcie patelnia będzie trudna do domycia, a posiłek niesmaczny i niezdrowy.
Nie rozgrzewaj patelni przed smażeniem
Mając doświadczenie z patelniami aluminiowymi z powłokami nieprzywierającymi, wydaje nam się, że tłuszcz w naczyniu musimy porządnie rozgrzać przed wrzuceniem jedzenia. Z patelniami emaliowanymi jest zgoła inaczej. Jak wspominałam powyżej, patelnie emaliowane mają stalowy korpus, który błyskawicznie się nagrzewa. W efekcie potrawa wrzucona na przegrzaną patelnię przywrze do dna.
Slow cooking
Technika smażenia na wolnym ogniu coraz bardziej zyskuje na popularności. Powolne duszenie potrawy na małym ogniu sprawia, że danie zachowuje więcej składników odżywczych. W ten sposób zmniejszymy dodatkowo ryzyko przypalenia dania na patelni emaliowanej. Smażenie na dużym ogniu na patelniach emaliowanych zdecydowanie odradzamy.